Małżeństwo

Jezus rzekł: Dlatego opuści człowiek ojca i matkę i złączy się ze swoją żoną, i będą oboje jednym ciałem. A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela? (Mt 19, 5-6)
?Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę, całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu? (KPK 1055,1).

Małżeństwo będące głęboką wspólnotą życia i miłości nie jest instytucją czysto ludzką. Sam bowiem Bóg jest jego twórcą, gdyż stworzył człowieka z miłości i powołał go także do miłości trwałej i nieodwołalnej. Od samego początku Pan Bóg ustanowił małżeństwo jako trwały i nierozerwalny związek mężczyzny i kobiety. Według słów Chrystusa Pana, sam Bóg ich łączy:

?Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela? (Mt 19, 6).

Małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety został podniesiony przez Chrystusa do godności sakramentu. Przez ten sakrament chrześcijańscy małżonkowie stają się znakiem tajemnicy jedności i płodnej miłości, łączącej Chrystusa z Kościołem i w tej tajemnicy uczestniczą (por. Ef 5,32).
Małżeństwo jako sakrament powstaje poprzez zawarcie umowy małżeńskiej, czyli przez nieodwołalną zgodę obojga małżonków, w której oddają się oni sobie i przyjmują wzajemnie. Całkowitej wierności małżonków, a także nierozerwalności węzła małżeńskiego, wymaga zarówno szczególna wspólnota mężczyzny i kobiety, jak również dobro dzieci.
Autentyczna, prawdziwa miłość małżeńska z natury swojej nastawiona jest na zrodzenie i wychowanie potomstwa. Wypowiada się w dziecku. Dzieci są owocem miłości rodziców i ?są najcenniejszym darem małżeństwa?, a ?rodzicom przynoszą najwięcej dobra? (KDK 50). Innym celem małżeństwa jest doprowadzenie do pełnego rozwoju i dojrzałości miłości między małżonkami, a także wzajemna pomoc w dążeniu do świętości i dojrzałości chrześcijańskiej.

• 5744Odsłon miesięcznie:
  • 473536Gości razem:
  • 0Gości dzisiaj:
  • 76Gości wczoraj:
  • 617Gości w preszłym tygodniu:
  • 1914Gości miesięcznie:
  • 88Gości dziennie:
  • 0Goście obecnie online:

Srebrny Jubileusz Kapłaństwa Proboszcza

W niedzielę 03/06/2018 Msze św.o 8.00 ; 10.00 z procesją wokół kościoła. O godz.13.00 odprawię uroczystą Mszę św. dziękczynną z okazji 25-lecia święceń kapłańskich. Będzie bardzo miło gościć wszystkich parafian na wspólnym wielbieniu Pana Boga i dziękczynieniu zarazem za przeżyte lata kapłańskiej posługi, w tym 8 lat pośród Was. Na zakończenie Mszy św.Jubileuszowej udzielę błogosławieństwa, połączonego z odpustem zupełnym. Każdy otrzyma pamiątkowy obrazek z pokorną prośbą o dalszą modlitwę. Przedłużeniem radosnego trwania w kościele będzie skromny poczęstunek dla wszystkich biorących udział w uroczystości, który ma być przygotowany w „ ogrodach mchowskiej plebanii ” .Niech wszyscy czują się zaproszeni na – mam nadzieję – rodzinne , wspólne, radosne spotkanie! !!!! Bardzo serdecznie zapraszam.